Apie malkas

Viena sena gera lietuvių liaudies patarlė sako: „Roges ruošk vasarą“. Joje yra dalis tiesos, nes laikas bėga labai greitai ir net nepastebime, kaip vėl ima snigti. Ši patarlė puikiai tinka ir, pavyzdžiui, malkoms. Juk, atėjus šildymo sezonui, ne pats geriausias laikas blaškytis ir ieškoti, ką įmesti į pečių, kad namuose būtų šilta. Be to, juk malkos turi susigulėti, išdžiūti, būti tinkamai paruoštos kūrenimui. Vasarą daugelis žmonių turi nemažai laisvo laiko, atostogauja, todėl tai pats tinkamiausias laikas ruošti malkas: per kelias dienas supjautomis ar sukapotomis malkomis šildytis bus galima visą žiemą ar net ilgiau. Skirtingos ir malkų kainos: mažesniuose miesteliuose jų galima įsigyti ganėtinai pigiai, tuo tarpu malkos Vilniuje – vienos brangiausių mūsų šalyje, kaip, beje, ir viskas sostinėje.

Apie malkų rūšis

malkos VilniujeMalkas priimta laikyti populiariausiu kietuoju kuru, joms neprilygsta nei anglys, nei kitas kuras. Malkos paprastai gaminamos iš spygliuočių ir lapuočių medienos: jų skirtumus gali įvardyti tik ekspertai, tačiau mažiau įgudęs žmogus teigs, kad geresnės yra lapuočių malkutės. Galbūt dėl to, kad spygliuočių malkose randama sakų, kurie gali užteršti šildymo katilus. Be to, spygliuočių kuras greičiau sudega, mažiau išlaiko šilumą. Populiariausios šiandien – ąžuolinės ir beržinės bei uosio medžių malkos, nes jos yra labai kaitrios, jas sudeginus, lieka nedaug pelenų, jos ekonomiškos ir mažiau rūksta, turi dar nemažai kitų privalumų.

Beržinės malkos

Kuo gi geros beržinės malkutės? Jas kai kurie žmonės vadina netgi pačiomis kaitriausiomis, todėl ant beržo malkų žarijų įprastai kepami ir kepsniai, šašlykai, su beržo malkomis kūrenamos pirtys, židiniai. Taip pat beržinių malkų kaina yra gerokai patrauklesnė nei kitų ir apskirtai bene mažiausia. Priklausomai nuo aplinkos, kurioje sudėtos būsimi prakurai, beržiniai išdžiūna per kelis mėnesius. Šios malkos Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje pasitaiko gana retai.

Ąžuolo malkos

Ąžuolines malkas priimtina laikyti šiek tiek kaitresnėmis nei beržines, tačiau ąžuolo malkoms reikalingas ilgesnis džiūvimo laikotarpis. Be to, ąžuolas yra ir šiaip labai vertingas medis, augantis apie 100 metų, vertinamas kaip labai tvirtas ir ilgaamžis, todėl iš jo dažnai gaminami baldai, kiti medienos gaminiai. Malkoms naudojamos tik atraižos, niekur kitus nepanaudojamos medienos dalys, nuvirtę medžiai.

Uosio medienos malkos

Uosio malkas priimta laikyti vienomis švariausių, kadangi jos neteršia kamino, neleidžia juodų dūmų. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad išvengsite kamino valymo. Tą tiesiog reikės daryti rečiau. Uosiniai prakurai taip pat gerai išlaiko šilumą.

133
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *