Sunku būtų rasti suaugusį žmogų, kuris neturėtų telefono. Atrodo, neįmanoma ir prisiminti, kaip anksčiau planuodavome susitikimus, bendraudavome su artimaisiais, skaitydavome naujienas ir atlikdavome begalę kasdienių darbų, kol mobilieji telefonai nė nebuvo išrasti. Tačiau vaikus auginantiems tėveliams vis dažniau kyla klausimas, ar šiuo prietaisu turėtų naudotis ir jų mažosios atžalos… Nors dar į mokyklą neinantys vaikai jau puikiai geba atlikti pagrindines funkcijas telefonu ir dažnai jų nė nepaleidžia iš rankų, reikėtų atsižvelgti į tai, kad šios ryšio priemonės gali sukelti ir pavojų. Kad būtų paprasčiau apsispręsti, ar jūsų vaikai ir telefonai gali susidraugauti, pateiksime visus naudojimosi jais pliusus bei minusus.
Pliusai
- Kai vaikai tampa bent šiek tiek nepriklausomi ir jau patys keliauja į mokyklą, gali nueiti iki parduotuvės ar be priežiūros žaidžia su draugais kieme, tėvams viduje nuolat kirba jaudulys ir noras kaip įmanoma labiau užtikrinti, kad vaikai būtų saugūs. Tam tikrą saugumo jausmą suteikti gali telefonai. Žinodami, kad bet kada galite susisiekti su savo vaikais ir patikrinti, ar jiems viskas gerai, jausitės kur kas ramiau.
- Vaikai jau nuo mažų dienų mokomi, kokiais pagalbos numeriais skambinti ištikus nelaimei. Puiku, jei tuo metu aplink bus ir kitų žmonių, kurie galės suteikti pagalbą ir paskambinti reikiamoms institucijoms. Tačiau reikėtų neatmesti tikimybės, kad pavojai tyko ir vaikams esant vieniems. Turėdami telefoną, jie galės kaip įmanoma greičiau sureaguoti ir galbūt išsigelbėti iš situacijos, kuri kelia didelę grėsmę.
Minusai
- Turint išmanųjį telefoną, į kurį galima atsisiųsti daug įvairių žaidimų, didėja tikimybė, kad jūsų vaikas taps nuo jų priklausomas. Kad telefonai netaptų vienintele saviraiškos forma, besivystančia per žaidimus, atidžiai stebėkite savo vaiką ir paaiškinkite jam, kokia yra tikroji įrenginio paskirtis. Esant reikalui galite tiesiog apriboti naudojimąsi telefonu ir, pavyzdžiui, juo neleisti naudotis būnant namuose.
- Kadangi šiuolaikiniai išmanieji telefonai turi laisvą prieigą prie interneto ir įvairių programėlių, labai sunku vaiką apsaugoti nuo žalingos informacijos, kuri nesunkiai pasiekiama šiuo įrenginiu. Yra tam tikrų programų, kurios blokuoja netinkamą turinį, tačiau niekada 100 procentų nebūsite tikri, ar jūsų vaikai telefonu nebendrauja su įtartinais asmenimis. Todėl prieš įteikiant telefoną, reikėtų drauge susėsti ir paaiškinti, kad žmonės, su kuriais bendraujama elektroninėje erdvėje, ne visada yra tie, kokie dedasi esą. Apskritai, pasistenkite vaikus įtikinti, kad jie vengtų bet kokio kontakto su nepažįstamaisiais ir nuolat tikrinkite jų telefonus bei susirašinėjimus. Galbūt vaiko atžvilgiu tai ir nelabai teisinga, tačiau laiku nepatikrinę telefono galite sulaukti ir nelabai malonių pasekmių.